Coachella – festiwal rekordów?

O Coachelli bardzo dużo słyszy się w mediach. Szczególnie w jej najbardziej gorącym okresie, a więc w kwietniu, kiedy co roku się odbywa. Mówi się, że Coachella to muzyczny festiwal rekordów. I nic w tym dziwnego – w końcu wielu z nas chciałoby się na nim pojawić. Dziś zastanowimy się, co jest tak niezwykłego w Coachelli.

Jeśli mielibyśmy wyobrazić sobie festiwalowego giganta – to byłaby to z pewnością Coachella. Na mapie festiwali muzycznych świata stanowi ona prawdziwe spełnienie American Dreamu – w najczystszej swojej postaci. Z rozmachem, na bogato, z największymi gwiazdami i… w ciągu trzech weekendów przez cały kwiecień!

Warto poznać bliżej tę imprezę, bo może okazać się, że stanie się ona naszą ulubioną! Dlatego właśnie dziś przygotowaliśmy dla Was krótki artykuł na temat Coachelli!

 dużo samochodów na parkingu coachelli

Coachella – historia

Początki festiwalu sięgają jeszcze lat 90-tych, kiedy to dopiero formowały się nowoczesne formy podobnych festiwali. Mówi się, że kolebką Coachelli jest jeden z koncertów zespołu Pearl Jam mający miejsce w roku 1993. Jednak pierwsza prawdziwa Coachella odbyła się dopiero w roku 1999. Później – w następnym roku – festiwalu nie było. Powrócił jednak w 2001 i od tamtego czasu odbywa się bez przerwy aż do dziś. Zawsze w kwietniu. Założycielem i pomysłodawcą Coachelli jest Paul Tollet.

Jaką muzykę można spotkać na festiwalu?

Mówi się, że na imprezie odnajdzie się fan niemalże każdej muzyki. No, może poza tymi, które albo są bardzo niszowe, albo zbyt skrajne (jak np. death metal). Tę różnorodność zdają się potwierdzać gwiazdy, jakie już gościły na festiwalu i jakie na pewno jeszcze nie raz się na nim pojawią. Mamy tu na myśli miedzy innymi: Beyonce, Madonnę, Guns N’Roses, Foo Fighters, Amy Winehouse, Snoop Dogg, Red Hot Chilli Peppers, Coldplay, AC/DC czy chociażby Eminem.

Coachella – festiwal rekordów?

Często w kontekście Coachelli używa się zamiennika festiwalu rekordów. I nic w tym dziwnego. Szacuje się, że wydarzenie zdążyło pobić co najmniej dwa światowe rekordy jeśli chodzi o tego typu imprezy masowe. Mowa tu przede wszystkim o wyniku sprzedażowym, jeśli chodzi o ilość biletów (ponad 198 tysięcy) w 2015 roku oraz dochodu z nich z roku tego samego (ponad 84 miliony dolarów).