Największe polskie imprezy muzyczne: Sunrise Festival

Koncert muzyczny na żywo, na pierwszym planie bawiący się ludzie

Dla każdego fana muzyki prawdziwą gratką jest możliwość podziwiania – a przede wszystkim słuchania – swoich idoli na żywo. Chociaż w Polsce co roku odbywa się wiele różnych wydarzeń muzycznych, to tylko nielicznym z nich można nadać miano kultowych. Jedną z nich jest Sunrise Festival, będący największą imprezą muzyki elektronicznej w Europie.

Czym właściwie jest Sunrise Festival?

Sunrise Festival to cykliczna impreza, która każdego roku odbywa się w ostatni weekend lipca w Kołobrzegu. Festiwal skierowany jest głównie do fanów muzyki elektronicznej, do której zaliczyć możemy między innymi takie gatunki jak: house, trance, czy techno. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by miłośnicy innych rytmów również świetnie się tu bawili.

DJ w koszuli w palmy mixujący utwory

Wydarzenie uważane za jeden z największych – i najlepszych – festiwali muzycznych w Europie. Zeszłoroczna edycja przyciągnęła niemal 80 tysięcy uczestników, a dla wielu z nich była to kolejna z rzędu obecność na tej imprezie.

Rys historyczny

Widok na wzbudzone morze oraz plażę z latarnią morskąOsobą, której zawdzięczamy możliwość bawienia się na Sunrise Festival jest DJ Kris. Krzysztof Bartyzel – bo tak brzmi nazwisko artysty występującego pod wspomnianym pseudonimem – od 1999 roku zaczął organizować imprezy klubowe z okazji swoich imienin. Początkowo koncerty odbywały się w Mielnie, w klubie Miami Nice, natomiast od 2003 roku postanowiono przenieść je do Kołobrzegu, nadając im nazwę Sunrise with Ekwador.

Zainteresowanie wydarzeniem przerosło oczekiwania organizatorów, dlatego w roku 2005 nad Bałtykiem zorganizowano dwie równoległe imprezy: Sunrise with Ekwador w Pustkowie, oraz Sunrise Festival w Kołobrzegu. To właśnie ta druga jest kontynuatorem pierwotnej idei festiwalu.

Tegoroczna edycja

W tym roku, między 27 a 29 lipca w kołobrzeskim amfiteatrze odbędzie się 16 już edycja Sunrise Festivalu. W ciągu trzydniowej imprezy, na kilku scenach wystąpią największe gwiazdy muzyki elektronicznej. Pośród autorów muzyki house, na imprezie zaprezentują się między innymi: Armin van Buuren, Eric Prydz, Disciples, Chris Lake, Robin Schulz czy Don Diablo. Fani techno mogą liczyć na popisy Booka Shade, Cristopha, czy Ilario Alicante. Na festiwalu nie zabraknie też wielkich osobliwości innych gatunków muzycznych, jak trance czy EDM.

Podsumowanie

Sunrise Festival wyróżnia się na tle wszystkich innych imprez muzycznych, które odbywają się w naszym kraju. Dzięki dobrze utartej tradycji, wspaniałej atmosferze, oraz wyłącznie największym gwiazdom w festiwalowym lineupie, tego lata kołobrzeski amfiteatr jest obowiązkowym miejscem na mapie wszystkich fanów muzyki elektronicznej.