Rowerki dla dzieci – rodzaje, wybór, zakup

Pragnieniem wszystkich rodziców jest prawidłowy rozwój fizyczny ich dziecka. Aktywność ruchowa niemowlęcia w pierwszych miesiącach życia jest oczywiście jeszcze niewielka i ogranicza się do zabaw z wykorzystaniem maty edukacyjnej. W okolicach pierwszych urodzin maluch zaczyna jednak stawiać pierwsze kroki, z biegiem czasu nabierając wprawy w chodzeniu.

Z pewnością jest to idealny czas, aby zakupić nowe zabawki i akcesoria, które będą rozwijać małego człowieka pod kątem ruchowym. Producenci proponują różnego typu artykuły dziecięce, które świetnie sprawdzają się do aktywności. Sprzętem, bez którego trudno wyobrazić sobie zabawy na podwórku, jest rower.

Bardzo ważne, aby dorośli mieli świadomość, że korzystanie z roweru to nie tylko forma rozrywki. Oczywiście pojazdy tego typu dostarczają maluchom ogromu radości i stanowią atrakcyjny sposób spędzania czasu, jednak pełnią również wiele innych funkcji niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Przede wszystkim jazda na rowerze pozwala nabyć sporo nowych umiejętności związanych z koordynacją ruchową i utrzymywaniem równowagi. Wspiera również odpowiednie działanie całego układu mięśniowo-szkieletowego. Warto dodać, że dziecko, jeżdżąc na rowerze, uczy się również skupiania uwagi i refleksu.

Rowerki dla dzieci wprowadzić można już od najmłodszych lat. Oczywiście rodzaj sprzętu musi być dobrany do wieku dziecka. Nawet dwulatki potrafią świetnie radzić sobie, mając do dyspozycji rowerki biegowe, czyli modele bez pedałów. Bardzo popularne są również wersje trzykołowe, które są na tyle stabilne, że zabawa na nich ogranicza możliwość upadku. Często pojazdy te wykonane są tak, aby stanowić dla malucha atrakcję również pod względem wizualnym.
Dzieci kilkuletnie zwykle przesiadają się już na modele dwukołowe – początkowo można doczepić do nich boczne kółka zabezpieczające, jednak częste trenowanie sprawi, iż po pewnym czasie przestaną być potrzebne.

Kupując rower trzeba także wziąć pod uwagę wzrost dziecka i pod tym kątem dobrać sprzęt do użytkownika. Pojazd, który będzie za mały lub za duży, może spowodować niewygodę i szybkie zniechęcenie do sportu, a dodatkowo stanowić spore zagrożenie w czasie jazdy. Szczególnie istotny jest tu rozmiar kół – dostępne są m.in. opcje 12-calowe dla najmłodszych czy 20-calowe dla starszych. Wybierając rowerki biegowe, trójkołowe czy dwukołowe, zawsze należy dokładnie sprawdzić wszystkie parametry, działanie hamulców, odpowiednie oświetlenie i wyposażenie w odblaski. Trzeba też pamiętać, by dziecko przed rozpoczęciem jazdy nałożyło na głowę kask.

Więcej szukaj na https://dwamichaly.pl/pol_m_Rowerki-i-pojazdy-439.html